Mercurius

Vyhľadávanie.

Vyhľadávanie v programe Mercurius je veľmi jednoduché a rýchle. Stačí napísať slová alebo časti slov symptómu v ľubovoľnom poradí a program zobrazí všetky, ktoré vyhovujú zadaniu.
Výsledky vyhľadávania sú ovplyvnené nastavením používania synoným a diakritiky. Štandardné doporučené nastavenie je používanie synoným, diakritika vypnutá.

Keď zadáme napríklad "hus mysel", dostaneme nasledovné výsledky:Vyhľadali sa všetky symptómy, ktoré obsahujú slovo "hus" alebo "mysel", kdekoľvek v symptóme. To, či sa slovo vyhľadáva kdekoľvek v symptóme alebo na začiatku, či konci slov, je dané použitím malých a veľkých písmen vo vyhľadávacom riadku.
Keby sme namiesto "hus" zadali "Hus", našli by sa symptómy, ktoré začínajú na "hus".
Keby sme zadali "huS", našli by sa symptómy, ktoré končia na "hus".
Pri zadaní "HuS" alebo "HUS" budú vyhľadané symptómy, ktoré obsahujú práve slovo "hus". (viď obrázok)Keď porovnáme výsledky, vidíme, že oproti predchádzajúcemu obrázku nám ubudli dva symptómy.
Kliknutím na + vedľa symptómu sa zobrazia alternatívne preklady, ak sú k dispozícii.Alternatívne preklady sa zohľadňujú aj pri vyhľadávaní, takže ak by sme zadali napríklad "vtak", bol by nájdený aj tento symptóm, hoci hlavný preklad slovo "vtak" neobsahuje.

Keď zadáme slovo "huS", budú nájdené všetky symptómy, ktorých niektoré slovo sa končí na "hus".Ak chceme odfiltrovať nejaké slovo, napíšeme pred ním znamienko mínus. Tak môžeme odfiltrovať slovo "scirrhus" a dostaneme opäť naše "husacie" symptómy.Pri zadávaní je možné použiť aj tzv. hviezdičkovú konvenciu, kde hviezdička (*) znamená ľubovoľný reťazec znakov a otáznik (?) znamená ľubovoľný znak.Všade v programe, kde sa zobrazuje text, funguje tzv. inkrementálne vyhľadávanie. Slúži na rýchle vyhľadanie konkrétneho symptómu alebo lieku v množstve iných záznamov. Funkcia sa nijako špeciálne neaktivuje, jednoducho začnete písať prvé znaky symptómu, či lieku a program sa nastaví na prvý záznam, ktorý vyhovuje zadaniu.
Písať musíte relatívne rýchlo, pretože program akceptuje len znaky, ktoré stihnete napísať do cca 1-2 s.
Keď teraz napíšem napríklad "usta, vr" (bez apostrofov a bez diakritiky, kedže je vypnutá), program sa nastaví na záznam ako je vidieť na obrázku.Číslo 27 v zátvorke znamená, že k symptómu sa vzťahuje 27 liekov. Tieto si môžeme pozrieť stlačením klávesy F1 alebo cez menu pravého tlačítka myši.Hviezdička vedľa symptómy znamená, že k symptómu je k dispozícii poznámka. Tá sa zobrazí po stlačení klávesy F4 alebo cez menu pravého tlačítka myši.Symptómy, s ktorými chceme pracovať, pridáme na pracovnú plochu stlačením klávesy Enter, kliknutím na tlačítko "Pridať symptóm", dvojitým kliknutím myši alebo pomocou funkcie Drag a Drop.


Späť na index

© 2004-2008 AEON GROUP spol. s r.o.